PRINT MATTERS

„Przy Rektoracie Gallery” prezentuje zbiorową wystawę katalogów wykonanych przez artystów, tworzących książki. „PRINT MATTERS” przyjechało prosto z University of the West England z Bristol’u. Na trzech poziomach oszklonej wystawy znajdziemy dziesiątki książeczek, pocztówek na wszelkie sposoby poskładanych listów, zakładek, czy notesów. Wszelkiego typu innowacyjne działania artystyczne oparte na tradycyjnych metodach druku przypominające zabawę origami o znacznie poszerzonej i swobodnej formie.



Fot. Dominika Milewska.

„Charakteryzuje się pomysłowością i prostotą
- powrotem do korzeni. Kiedy papier był cennym medium”


Wystawa zbiera prace wykonane na przestrzeni kilku lat. Znajdziemy na niej wiele różności przeważają te banalnie proste rozwiązania. Jak uchwycone szybkie rysunki drzew widzianych z okna pędzącego pociągu, czy poskładane w harmonijkę panoramiczne ujęcie ulicy i  przemierzających nią przechodniów. Wśród zbiorów widnieje również polskie nazwisko Radosława Nowakowskiego, praca „NOeWAY TO KIVIKAKO” to książka opowiadająca historię o górze naleśników pisana w trzech językach.


Fot. Dominika Milewska.

Wartość druku
Druk jest istotny
Druk się liczy
Druk też ma znaczenie


Wydruki mają wiele form i każda praca różni się od siebie, zachowując wpływ indywidualny. Wszystkie jednak łączy wykonanie za pomocą techniki graficznej. Projekty skłaniają do refleksji nad formą książki jako takiej. Praca „Be Kind to Yourself”, autorstwa Molly Lemon jest doskonałym przykładem. Autorka na składanym kartoniku pisze wiersz. Zwraca się do odbiorcy z prośbą o życzliwość do samego siebie. O docenienie trudu i wysiłku jaki wkładamy w codzienne prace. Na odbudowanie własnej wartości i asertywność. Zauważamy, że grafika daje ujście emocjom. Pomaga zatrzymać się przy drobnych rzeczach, mijanych na co dzień w pędzie życia. Jest formą odreagowania na bodźce uderzające z każdej strony. Drobne działania pomagają wyzwolić wewnętrzne pytania i myśli.




Fot. Dominika Milewska.


”Gra tekstu z obrazem nakłania do zatrzymania się i przewrócenia strony, wykonanej
przez artystę publikacji”

Wystawa ponownie przywraca moc pierwotnej magii papieru. Walczy o wychodzący z mody wycinanki, prace techniczne, wspomagające kreatywność i wyobraźnię. Rozkładają na czynniki pojęcie książki, pozwalają doświadczyć gry słowem obrazem fakturą- całym medium drukarskim. Gra tekstu z obrazem nakłania do zatrzymania się i przewrócenia strony wykonanej przez artystę publikacji. W czasie pędzących technologi udowadnia, że sztuka papiernicza też się rozwija i jest ważna. Zmienia formy, kreuje na nowo potrzebę pisana pamiętników, prowadzenia notesów, wysyłania listów i pocztówek oraz odpowiada na potrzeby komunikowania się ludzi. Docierając do szerokiego grona oglądających, nie zobowiązuje oglądających.




Fot. Dominika Milewska.
”Pozwalają obejść technologię,
skorzystać ze sztuki bez użycia mediów”


W „PRINT MATTERS” źródło fascynacji znajdzie każdy wrażliwy odbiorca. Nie musi czuć się specjalistą w tym zakresie, żeby cieszyć oko i duszę. Książki i karteczki pozwalają na promowanie sztuki w prosty sposób. Ogromna siła komunikacji dociera do ludzi z różnych miejsc w dowolnym czasie. Prostota prac graficznych nie wymaga dużego nakładu finansowego w produkcje, tym samym zapewniając dotarcie do odbiorców, pomijając mas media, ogromne rozgłośnie, internet. Pozwalają obejść technologię i skorzystać ze sztuki bez użycia mediów. W dodatku lekkość formy zachęca do odbioru. „Przy rektoracie Gallery” łapie przechodniów, mijających studentów. Niepozornie ukulturalnia nie wymagając wstąpienia. Wystawa ma na celu podwyższenie świadomości i wiedzy. Zachęcenie do rozwoju wyobraźni i nauki myślenia technicznego. Za pomocą precyzji i dokładności. Publikacje promują sztukę w prosty sposób. Dzięki międzynarodowej wystawie zbiorowej na Akademii czuć zagraniczną kreatywność i świeżość. Najprostszą drogą do poczucia i zrozumienia magii „Print Matters” jest przewertowanie stron, zetknięcie się z publikacjami. Działania wpływają na szersze postrzeganie i docenienie elementów pozwalających na patrzenie szerzej.











Dominika Milewska



Artists’ Books Archive from Centre for Fine Print Research, UWE Bristol
„Przy Rektoracie Gallery”, 06.05 - 23.05.2019, ASP, pl. Polski 3/4, piętro I, Wrocław.

You May Also Like

0 komentarze