Dźwięki a emocje – Nowa Muzyka Żydowska w Polsce


Muzyka może być nośnikiem dźwięków, jak również emocji. To one przywołują pamięć, czasami trudną, bolesną i wstydliwą. Tak dzieje się w przypadku Nowej Muzyki Żydowskiej, która jest naładowana ogromnym ładunkiem emocjonalnym, świadectwem języka, tradycji oraz historii. 


W ramach zajęć z Krytyki Artystycznej prowadzonych przez dr Agnieszkę Kłos, studenci Mediacji Sztuki mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z Aleksandrą Bilińską. Wydarzenie miało miejsce 27 marca 2019 roku w Bibliotece na Pisku, zostało zorganizowane przez studentów Judaistyki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to znana oraz bardzo bliska przestrzeń dla mediatorów z ASP, ponieważ odbyła się tutaj wystawa Interwencje/Mediacje, która była jednym z najważniejszych działań Katedry w ubiegłym roku. 



Fot. Agnieszka Kłos.


Aleksandra Bilińska zaprezentowała muzykę żydowską posługując się przykładami nagrań oraz opowiadając o własnych doświadczeniach. Jako piosenkarka należy do zespołu muzycznego Babadag, aktywnie występuje na festiwalach i wydarzeniach promujących kulturę żydowską. Grupa ludzi zajmująca się muzyką żydowską w Polsce to hermetyczne grono, dlatego realizowane projekty integrują to środowisko artystyczne i wpływają na współpracę artystów w branży. Bilińska ma na swoim koncie album Berjozkele, wydany za pośrednictwem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jest to wyjątkowa płyta, nie tylko ze względu na walory artystyczne, choć i pod tym względem naprawdę robi wrażenie. Jej oryginalność to także język, którym artystka posługuje się na nagraniach, śpiewa w języku Jidysz. Całokształt sprawia, że odbiorca jest oczarowany brzmieniem. Twórcy Nowej Muzyki Żydowskiej w Polsce to zdecydowana mniejszość, grupa odbiorców także jest ograniczona. Jednak ludzie sięgający po tę muzykę, zazwyczaj są świadomi tradycji, do których nawiązuje. Jidysz jest językiem wymazanym przez Holokaust, nawiązującym do bolesnych wydarzeń w historii. Artystka sięgając po taki środek wyrazu, ma świadomość z jak delikatną materią obcuje.Wspomniany język niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i przywołuje wspomnienia z przeszłości.  Jej talent, oprawa muzyczna i kreacja artystycznajest niesamowitym zderzeniem ze współczesnością. 

Podczas prezentacji zostały odsłuchane również fragmenty muzyki żydowskiej innych wykonawców. Dla ludzi nieobeznanych w temacie, wydarzenie to miało dużą wartość edukacyjną. W czasie spotkania trwała także dyskusja, podczas której padły słowa uznania dla artystki. Uczestnicy byli wielce zdziwieni i zadowoleni tym, że tradycja Jidysz jest w Polsce żywa. Dla przyszłych krytyków sztuki to spotkanie było ważnym doświadczeniem, przedstawiało jasno poruszaną problematykę oraz  zjawisko artystyczne, nawiązujące do tradycji. Poznawanie i analizowanie nowych kontekstów pozwala lepiej czytać dzieła sztuki i orientować się w historii. 



Joanna Ewa Kozłowska




Nowa Muzyka Żydowska w Polsce - wykład Aleksandry Bilińskiej w Bibliotece na Piasku, Wrocław, 27.03.2019 r.

You May Also Like

0 komentarze