Kraina węgla


Przynależność do grupy, środowisko w jakim się wychowujemy, to aspekty jakie kształtują młodych ludzi. Etniczne uwarunkowania i geograficzne położenia miejsca z którego się wywodzimy jest tym co rzutuje na naszą wewnętrzną tożsamość. Uwarunkowanie tego jakim językiem operuje grupa z jakiej się wywodzimy, jakie mają tradycje i przejścia ludzie, którzy do niej należą. To rzutuje na nasze wewnętrzne ,,ja’’ na przynależność do fragmentu świata, do naszej małej ojczyzny, którą każdy z przedstawiciel naszego gatunku  posiada.

Fot. Łukasz Kwiliński




I właśnie tą przynależność pokazuje nam na swojej wystawie młody kurator Wojciech Chubasik, studenta III roku Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk  Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wystawa jest podsumowaniem projektu,, Gwarnego’’ prowadzonego jako cześć dyplomu przez studenta. Wernisaż wystawy odbył się 24 maja 2019, o godzinie 19:00 w Galerii Sztuki Współczesnej MD-S.

Młody kurator postanawia wejść w głąb środowiska w jakim się wychował, do krainy węgla brunatnego i modrej kapusty. Do świata ludzi o wielkich sercach i specyficznej mowie zwanej gwarą. Twórca wystawy podejmuje się odnalezienia artystów ze swojej małej ojczyzny. Zorganizowania grupy, która przez swoją twórczość mówi o przynależności do danego miejsca na mapie naszego kraju. Górny Śląsk to kolebka górnictwa, dobrego jedzenia i jego mieszkańców Hanysów.  Ludzie z tamtych okolic są sprawiedliwi i pełni wigoru. Mowa jaką się posługują to nieodzowna część ich tradycji i codzienności. Jest ich dobrem kulturowym i dziedzictwem.

Na wystawie mamy przyjemność oglądać prace osób związanych z tym magicznym miejscem. Są tu zarówno fotografie, grafiki jaki filmy. Między  innymi można zobaczyć pracę Karoliny Jonderko, Marty Kostrzewy, Arkadiusza Gola, Grupy Karbido oraz film samego kuratora.
Artyści wymienieni powyżej ukazują w swoich parach ducha śląska, ich przynależność do danego miejsca. Swoisty charakter jaki posiada każdy zakątek naszej planety, zakątek, który charakteryzuje się wymierającym językiem ukształtowanym w tym właśnie regionie.
Gwara jest tematem o którym opowiada film Wojtka Chrubasika. Jest zagrożonym gatunkiem w dzisiejszym świecie, nieodzownym elementem Górnego Śląska.

To zanikająca część kultury, ginąca z powodu brak pielęgnacji jej wyjątkowości.  Wyróżnia ten obszar naszego kraju jest zagrożona, przemianą w nicość. Szereg zlepek liter składających  się w wyrazy, wyrazy rozumiane przez grupę zamieszkującą węglową krainę.
W filmie możemy usłyszeć wypowiedzi znakomitych znawców kultury i języka, takich jak miedzy innymi prof. Jana  Miodeka. Oraz wypowiedzi młodych Ślązaków którzy nie zapominają o swoim powchodzeniu, o swojej ojcowiźnie, jakom jest gwara.


Fot. Łukasz Kwiliński.


Ludzie, którzy mają skarb w postaci swoistej mowy walczą o jej przetrwanie, niestety jak wszystko, co spotykamy niezwykłe elementy naszej kultury, gwara może zaniknąć i przepaść w czasoprzestrzeni. Jest to swoista mowa, która ukształtowała się w danym okręgu, jest ściśle powiązana z ludźmi zamieszkujących ten teren.

W dzisiejszym świecie coraz mniej ludzi dba o to z jakiego miejsca pochodzi. Nie zastanawia się i inspirują swoją małą ojczyzną. Ojczyną, która może przekazać , piękne obrazy jakimi są wspomnienia z dzieciństwa. Jak inność sprawia że czujemy się wyjątkowi. Inność którą jest język nie używany przez obcych, ludzi nie zamieszkujących teren naszego domu rodzinnego. O tym wszystkim opowiada zarówno film Wojtka Chrubasika jak i dzieła artystów, które można zobaczyć na wystawie. Ekspozycji pokazującej silne przywiązanie do miejsca, z jakiego się wywodzimy do wspomnień związanych z nim.

Wystawa pt. ,,Pacz Tam Jako’’ to przedsięwzięcie, która przenosi nas w opowieść o tym jak jest w świecie położonym na południu Polski. Jak ludzie z tego okręgu mówią o swojej przynależności do danego miejsca. Do tego, jak ważne jest to skąd się pochodzi, gdzie się urodziliśmy i co za tym idzie jakie tradycje będą nam przekazane. Każdy człowiek ma swój rodziny dom, miejsce w którym dorastał, które go ukształtowało i wryło się na zawsze w jego pamięć, miejsce będące naszym domem.



Łukasz Kwiliński



Galeria Sztuki Współczesnej MD_S, 24 maja 2019,
ul. Bolesława Chrobrego 24, Wrocław.


You May Also Like

0 komentarze