Niewiedza

Plakat Julia Tyszka.

Na początku (w dzieciństwie), kiedy dopiero zaczynamy badać świat, wszystko wydaje się ciekawe i zachwycające. Nie mamy określeń i wyjaśnień dla wielu rzeczy. Wymyślamy nazwy przedmiotów, sposoby ich wykorzystania, tworzymy własną rzeczywistość, budowaną tylko na naszych uczuciach i intuicji. Dopiero później, z czasem, zaczynamy obrastać pewną wiedzą. Niekiedy proces dorastania może być bolesny, raniący, może wywoływać lęk i niepokoić, śmieszyć. Stan niewiedzy stanowi kluczowy element naszego własnego rozwoju.

Dla Julii Tyszki niewiedza jest stanem, który umożliwia jej swobodne poszukiwania, konstytuuje sposób patrzenia. Fotografia i notowanie stanowią pewną formę dokumentacji tego procesu, którego fragment został przedstawiony przez artystkę w „Macondo”, na jej pierwszej indywidualnej wystawie, prezentującej zbiór fotografii i serię zapisków, stanowiące relacje z pewnej podróży. 

Julia Tyszka pochodzi z Warszawy. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Znaczący wpływ na charakter jej zainteresowań miał czas, który artystka spędziła we Włoszech, głównie podróżując. 

W świecie, gdzie nie ma przypadków, ważne jest widzenie tego, co zostaje w „martwej strefie”. Fotografia często stara się uchwycić wymykające się ”teraz” jednym pstryknięciem aparatu. 


             
   
 Fot. Wojtek Chrubasik. 


Julia Tyszka ignoruje możliwość zatrzymania czasu. Jest ona raczej obserwatorką jego przebiegu. Tyszce udało się ułożyć cykl w sposób udowadniający, że sezony się zmieniają, a czas płynie jak w średniowiecznej księdze godzin: zataczając kręgi, wprowadzając nowy punkt odniesienia, nowe zapachy i dźwięki. 

Artystka dostrzega małe rzeczy, słabości, niezauważone przez nikogo wzruszenia i niedoskonałości. Plastry i liście - stanowiący fragment ekspozycji. W symboliczny sposób odwołują do obszaru niewiedzy. Prace te stanowią samodzielną, niezależną i bardzo intymną obserwację świata. 




"Niewiedza", 26.04 - 15.05, Macondo.




Polina Vashkevich

You May Also Like

0 komentarze