Układ nerwowy artysty

Sztuka, czy może pełnić formę nie tylko wizualnego piękna, ale również być autoterapią dla artysty. Czy można powiedzieć o tworzeniu że jest autoterapią samego siebie, czy dzięki tworzeniu przekraczamy barierę myślenia i wchodzenia poza schemat.


Fot. Andrea Rutkowska.


Te czy inne pytania zadaje sobie w swojej twórczości studenta III roku Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Andrea Rutkowska. Na Finisażu wystawy zatytułowanym ,,Idée fixe” młoda artystka na moment odkrywa swoje myśli przed widzem, pokazując mu swój wewnętrzny świat. Ale zacznijmy od tego że prace studentki można było zobaczyć jedynie jednego wieczora, mianowicie 30 października 2017 roku w dość nietypowym przestrzeni studia tatuażu Cleanfun, co już świadczy o tym że wystawa wychodzi ze sztywnych ram wystawienniczych. Jak mówi sama autorka prac jej działania plastyczne to swojego rodzaju autoterapia, za której pomocą tworzy ,, mapy swojego układu nerwowego” dając drugiemu człowiekowi chwilę na pochylenie się nad jej myślami, snami i problematyką jaką zawierają jej prace.

Andrea Rutkowska tworzy obrazy wyrwane ze snu. Ich sensualność i autobiograficzność są ściśle związane z przeżyciami młodej kobiety. To, co doświadczamy w ciągu naszego życia ma silny wpływ na kształtowanie naszego charakteru a co za tym idzie wewnętrznego ja, które popycha ludzi sztuki do tworzenia jedynych w swoim rodzaju eksponatów.

Młoda artystka tworzy dzieła, które łączą w sobie wiele technik: malarstwo, fotografię przedmioty używane na co dzień, które mają dla autorki sentymentalne znaczenie, jak np. smoczek, na jednym z obrazów, komponuje się w strukturze dzieła jako główny element. Obraz ten pokazuje widzowi jak silne ma znaczenie dla każdego dzieciństwo i że człowiek od najmłodszych lat kształtuje się na postać, jaką będzie w przyszłości. Sama artystka mówi o swoich pracach ,,asamblaże tworzone z przedmiotów”, które są z różnych okresów w jej życia.

Wchodząc do przestrzeni, w której była prezentacja prac, przechodzimy na drugą stronę lustra do krainy fragmentów myśli, wyrwanych pojęć i momentów z życia. Sensualność prac i ich kobiecość jest nacechowana autobiograficznym spojrzeniem na świat obrazy odsłaniają nam fragmenty myśli kobiety która tworzy swoje wewnętrzne,,ja”. W asamblażach widać inspiracje danymi mistrzami. Dokładnie widzimy na jednym z obrazów bez tytułu podobieństwo do prac Gustava Klimta. Praca ta przedstawia rozmazaną, nieostrą postać kobiecą, która tułów ma zbudowany z plastiku a kolorystyka czerwieni i czerni daje jej swoisty wymiar i charakter, jaki staje się w odczuciu odbiorcy cechą prac studentki.

Każdy młody artysta poszukuje własnej drogi, swojego unikatowego przekazu. Jedni zdobywają to poprzez ruchy pędzla, inni zaś za pomocą specyficznego poczucia estetyki. Andrea Rutkowska w swoich pracach zamieszcza to co ją trapi, cieszy i boli. Daje widzowi emocje, które trudno powtórzyć, sięgające w głąb odbiorcy przenikające go i dotykające najczulszego organu człowieka, czyli serca.






Łukasz Kwiliński





Finisaż wystawy ,,Idée fixe” odbył się 30.10.2017 roku w studio tatuażu Cleanfun we Wrocławiu.


You May Also Like

1 komentarze

  1. Z www.ccsdruk.pl każde zlecenie wydaje się dużo prostsze. Warto podjąć z nimi współpracę. My nie żałujemy!

    OdpowiedzUsuń