Nauka i Sztuka



Czym jest edukacja artystyczna i w jaki sposób ona funkcjonuje. Co dzisiaj swoją twórczością chcą przekazać współcześni malarze i jakimi środkami się posługują. Na te pytania próbuje odpowiedzieć  wystawa malarska ,,Nauka i Sztuka”, autorstwa studentów Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prace zostały zaaranżowane na poddaszu galeryjnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy.

Kuratorką aranżującą przestrzeń galeryjną oraz autorką zajęć edukacji artystycznej towarzyszących jest Łucja Kołodziejczyk. Obecnie kuratorka gospodarująca głównie przestrzenie wystawiennicze w Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy, gdzie również prowadzi   Pracownię Rozwoju Aktywności Twórczej, jak i Pracownie Malarstwa i Rysunku. Od wielu lat jest mocno związana z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie współpracowała z wieloma artystami akademickimi, takimi jak: prof. Daria Milecka i Jacek Jarczewski, z którym stworzyła wiele wystaw. Kołodziejczyk podczas tworzenia tej wystawy weszła w pewną relację ze studentami, co pozwoliło jej na udoskonalenie przekazu wystawy i zrozumienie problematyki oraz tematów jakie proponują nam malarze. Wystawa zwraca uwagę na bardzo odmienny i zróżnicowany twórczy sposób myślenia młodych artystów, którzy w swoich pracach artystycznych poruszają bardzo wiele motywów, problemów oraz sytuacji. Różnorodność tematów i problematyki w malarstwie, jakie jest prezentowane w piękny sposób, tworzy spójną, harmonijną całość. Ciekawa jest również techniczna strona prezentowanych dzieł. Twórcy rezygnują z klasycznych materiałów, typowych dla medium jakim jest malarstwo, zastępując je łatwo dostępnymi materiałami budowlanymi, poszerzając tym samym możliwości malarskie, tworząc zupełnie nowe, inspirujące efekty.


Fot. Karolina Kopka.


Jednym z głównych oraz wiodących tematów wystawy jest motyw sakralny, który jest coraz częściej poruszany oraz interpretowany pod różnym względem przez artystów. W pracach dostrzegamy motywy nawiązujące między innymi do słynnych przedstawień Madonny z Dzieciątkiem, wizerunków świętych oraz figuratywnych przedstawień postaci z aureolami- symbolami świętych.  Artyści poprzez ukazywanie i poruszanie danych motywów chcą zaprezentować swoją własną tożsamość i opowiedzieć temat poprzez swój indywidualny język plastyczny. Przekazują odbiorcy wyraźnie swoje zdanie, pogląd na dany problem oraz postawę wobec otaczającej rzeczywistości. Poruszony motyw religijności zostaje zestawiony z wieloma abstrakcyjnymi pracami nawiązującymi w swojej postaci i formie do malarskiego nurtu lat 60. Nowej Figuracji. Wśród prac dostrzegamy również motyw portretu, który przez współczesnych artystów ukazany jest na nowo, w zupełnie innym kontekście. W taki nurt wpisuje się jeden z olejnych portretów płóciennych, ukazujący postać człowieka odwróconego tyłem do widza.  Symbol odwróconej twarzy często pojawia się w pracach współczesny malarzy, który ma wydźwięk sprzeciwu, buntu oraz z nieutożsamiania się z daną sytuacją i problemem.  

Wszystkie prace artystów zgromadzone na wystawie są osobistymi poszukiwaniami ich samych, każdego z osobna, w których  przekazują odbiorcy własną, osobistą opowieść o samym sobie. Przybliżają nam swoje poszukiwania twórcze. Mówi o nim samym, o jego poszukiwaniach, problemach i sytuacjach jakie chce nam przybliżyć.  Każda odrębna praca jest osobistym zaproszeniem do ich świata, wizji i danego problemu, o którym opowiadają za pomocą malarskiej plamy i pociągnięć pędzlem.  Jak sama kuratorka mówi „Prace są tematem do dyskusji, nie są gotowymi odpowiedziami.” Wszystkie przedstawienia zgromadzone na wystawie wręcz prowokują do próby swobodnej interpretacji dzieł i dostrzeżenia głównego problemu przez pryzmat nas samych jako odbiorców.


Fot. Karolina Kopka.


Ogromna przestrzeń poddasza, gdzie wyeksponowana jest wystawa, pozwala nam na indywidualne, prywatne kontemplacje z danym dziełem osobno. Nieregularna forma przestrzeni wystawienniczej umożliwia odbiorcy bardziej wnikliwe i swobodniejsze odkrywanie danych prac, dzięki czemu charakter wystawy pozostaje bardziej intymny a odosobniony, co jest rzadkością na tego typu dużych wystawach.

Istotnym faktem jest, że w ramach wystawy Łucja Kołodziejczyk prowadzi zajęcia z edukacji artystycznej dla młodzieży z lokalnych szkół. Projekt ma na celu przybliżenie takiego zagadnienia jakim jest malarstwo, praca twórcza. Kołodziejczyk głównie zależy na bezpośrednim spotkaniu odbiorców z dziełem, które nabiera wtedy zupełnie innego sensu i prowokuje do relacji między odbiorcą a dziełem. Tego typu spotkania zachęcają do bardzo swobodnych interpretacji oraz poszerzają horyzonty i świadomość kulturalną młodych ludzi.


,,Nauka i Sztuka” to piękny projekt artystyczny otwierający się na społeczeństwo. Projekt, który zaprasza do siebie odbiorcę i zachęca do tworzenia wspólnych doświadczeń i relacji. Uczy przede wszystkim tolerancji, otwartości na zupełnie nowy dla wielu rodzaj kultury, pokazuje fakt, że sztuka jest bardzo przyjaznym i otwartym zagadnięciem, które nikogo nie wyklucza, wręcz przeciwnie jest dostępne dla wszystkich.  Projekt w całej swojej otwartej formie na drugą osobę wprowadza nową świadomość kultury i rozwija poziom świadomości kultury, sztuki i malarstwa w Polsce. 






 Karolina Kopka







Wystawa ,,Nauka i Sztuka", Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy, od 01.09-01.12.2018 r.

You May Also Like

0 komentarze