Jestem prawdziwym polakiem
,,Jestem prawdziwym polakiem''. Dziś często spotykamy się z takim stwierdzeniem. Co tak naprawdę oznacza? Prawdziwy Polak to patriota czy po prostu osoba, która urodziła się w Polsce? Wystawa ,, jestem prawdziwym polakiem’’ przedstawia nam kawałek historii walki o tożsamość.
Fot. Karolina Siekierska.
Wystawa autorstwa Marka Stanielewicza mieszcząca się w Domku Miedziorytnika miała swoje otwarcie 11 stycznia 2018 roku. Jest prywatną kolekcją, jak sam autor mówi ,,wyniesioną z domu”. Można na niej podziwiać bogatą kolekcję krzyży w stylu ,,ramki śląskiej’’, biżuterię patriotyczną, wyjątkowe obrazy o tematyce religijnej oraz świeczniki. Na ekspozycji przeważa jednak duży zbiór biżuterii patriotycznej od XIX wiecznej do współczesnej. Możemy tam natknąć się na krzyżyki z orłami, broszki z motywem ,, wiara, nadzieja i miłość”, klamry powstańcze, pierścienie oficerskie, obrączki, odznaki Naczelnego Komitetu Narodowego, odznaki i odznaczenia wojskowe oraz narodowe. Biżuteria patriotyczna swój początek miała w okresie Konfederacji Barskiej. Była to oznaka manifestacji patriotyzmu. Na biżuterii możemy zobaczyć różne symbole narodowe takie jak godło, krzyż, korona cierniowa, palmy, kotwice czy wizerunki dowódców legionów. Wykonywana była zazwyczaj z niedrogocennych materiałów, ponieważ miała być głównie oznaką manifestu narodowego. Funkcja artystyczności schodziła na drugi plan. Większy nacisk stawiano na funkcjonalność, dlatego też na wystawie możemy natrafić na przedmioty codziennego użytku takie jak np. ormiańska mydelniczka do łaźni tureckiej.
Okres żałoby narodowej był dla biżuterii patriotycznej jedną z najwspanialszych epok. W tym czasie arsenał środków pozwalał na różnorodność oraz szerszą produkcję. Najczęściej kojarzony z tym okresem jest krzyż żeliwny, który był pamiątką warszawskich manifestacji krwawo stłumionych przez Rosjan w 1861 roku. Na wystawie możemy podziwiać jeden z nich. Krzyż żeliwny jest prosty, skromny, zdobiony palmą męczeństwa, koroną cierniową i datą manifestacji warszawskich, które zapoczątkowały żałobę narodową. Kolejne epoki takie jak lata Solidarności czy I i II wojny światowej zazwyczaj odnosiły się do tego okresu często również umieszczając palmy męczeństwa czy daty. Innymi ważnymi elementami ekspozycji są krzyże huculskie, krzyże śląskie, krzyże prawosławne, krzyże koptyjskie, judaika, kropielnice oraz medaliki plebiscytowe. Jednak bez wątpienia ,,perełkami’’ wystawy są oznaka I Korpusu Polskiego w Rosji, fajka z operacji ,, Market Garden” 1 Samodzielnej Brygady spadochronowej płk. Stanisława Sosabowskiego, jak również krzyż Iwowskiego oddziału ,,Wilki’’ dowodzonego przez rtm. Tadeusza Krynickiego biorącego udział w walkach o Lwów w 1918 roku. Tak różnorodna, zawierająca wiele elementów i historii ekspozycja, jest czytelna i przejrzyście rozmieszczona w małej przestrzeni. Możemy przyjrzeć się z zadumą każdemu przedmiotowi i zastanowić się nad jego indywidualną historią.
Fot. Karolina Siekierska.
Wystawa Marka Stanielewicza. Jest odpowiedzią na aktualny temat. Autor operując głównie przedmiotem wyraża swoją prywatną opinię. Ukazując swoją domową kolekcję umożliwia nam zapoznanie się z kawałkiem głównie polskiej historii. Przedstawia dokładnie przemyślany układ wspaniałych elementów, które odpowiadają na pytanie, kto może utożsamiać się ze sformułowaniem ,,prawdziwy Polak''. Autor chce nam powiedzieć, że nie trzeba być polskiej narodowości czy chrześcijańskiego wyznania. Prawdziwy Polak to osoba, która wierzy w ten kraj, szanuje jego historię i chce uczestniczyć w jego dalszej drodze.
Karolina Siekierska
Wystawa ,, jestem prawdziwym polakiem'', Domek Miedziorytnika, od 11.01.2018 do 08.02.2018 roku.
0 komentarze