Spotkania przy pracy, czyli wystawa jako kulisy warsztatu







„Spotkania przy pracy” - to najnowsza wystawa eksponowana w Domku Miedziorytnika znajdującym się na wrocławskim rynku w jednej z dwóch charakterystycznych, urokliwych XV-wiecznych kamienic. W związku ze specyfiką tej wystawy warto na początku przybliżyć historię tego miejsca. Jedna z mniejszych kamieniczek - “Jaś” w 1995 roku została wydzierżawiona wrocławskiemu artyście, grafikowi, plakaciście i profesorowi Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Eugeniuszowi Getowi-Stankiewiczowi. Przekształcił on wówczas nieużywaną przestrzeń w pracownie i warsztat miedziorytu (stąd dzisiejsza nazwa), w którym prowadził warsztaty artystyczne ze studentami. Po 2011 roku, roku śmierci Geta, Głównym kustoszem miejsca i zbiorów stał się grafik i wykładowca na wrocławskiej ASP - Marek Stanielewicz. Kontynuując to co rozpoczął w tym miejscu Get, Stanielewicz również organizuje w tym miejscu wystawy i warsztaty poświęcone grafice warsztatowej i technikach, które w pewien sposób kontynuują dorobek Geta. Efektem takich warsztatów połączonych z rezydencją artystyczną pięciu młodych graficzek jest właśnie wystawa “Spotkania przy pracy”, którą można zobaczyć w tej przestrzeni od 22 maja roku do 4 sierpnia 2017.

Fot. Jerzy Wypych.

Fot. Jerzy Wypych.

Wystawa “Spotkania przy pracy”, która w naturalny i nieprzypadkowy sposób podzielona jest na dwie części ekspozycyjne, przyjmuje narrację przedstawiającą nieskrępowane, a momentami intymne i prywatne spojrzenie na proces twórczy pięciu międzynarodowych artystek. Na ekspozycję składają się instalacje graficzne, elementy warsztatu (w tym nawet narzędzia pracy), dokumentacja rezydencji w Domku Miedziorytnika oraz wystawa powstałych w ich wyniku grafik. Co ciekawe, jednocześnie z tą wystawą w przestrzeni Domku odbywa się przegląd sitodruków Geta. W ten sposób tradycja i nowe artystyczne ujęcie przeplata się ze sobą w zupełnie dosłowny sposób. W tym przypadku jest to udany zabieg, gdzie różne języki artystycznego wyrazu komplementuję sobie nawzajem wspólną obecnością.



Fot. Jerzy Wypych.


Tak jak już wspomniałem, ekspozycja podzielona jest na dwie części: tę warsztatową, bardziej zakulisową, dokumentacyjną oraz część wystawową zawierającą w sobie, powstałe w wyniku, ukończone, pełnoprawne grafiki. Zabieg ten jest o tyle ciekawy, dzięki przestrzennemu zagraniu kuratora. Po zejściu do piwnicy Domku, odwiedzającemu ukazuje się coś na kształt samoróbkowego warsztatu. Ze ścian zwisają zdjęcia, miedziane elementy, grafiki z pieczątkami Nieudane i datą. Wszystko na zaimprowizowanych sznurkach i drewnianych klipsach - bardzo spójny i wręcz “domowy” sposób ekspozycji sprawia, że faktycznie czujemy się jak gdybyśmy mogli wejść do pracowni, w której jeszcze przed momentem pracowały artystki. Pośrodku jednego z pomieszczeń stoi stół, na którym możemy zobaczyć szkice, nieskończone miedziane elementy, notatki i wydruki - porozrzucane konteksty powstałych prac.


Fot. Jerzy Wypych.
Fot. Jerzy Wypych.

Druga część wystawy znajduje się na pierwszym piętrze. Prace studentek ciekawie korespondują z projektami Geta-Stankiewicza. Odbite kształty na papierze w pewien sposób opowiadają nam jak ważna dla ich twórczości jest grafika warsztatowa. To pięć zupełnie innych spojrzeń, które połączyła wspólną przyjaźń, przypadek przestrzeni i wreszcie pasja. Te dobre emocje faktycznie są obecne przy oglądaniu wystawy. Trudno doszukać się tutaj fałszu lub pretensjonalności. Przekaz jest jasny - “kochamy to co robimy i z chęcią podzielimy się historią”, która ma w sobie też te techniczne, mniej widzialne elementy. Trudno odmówić takiego zaproszenia.



Jerzy Wypych



Autorki:

  • Ekaterina Dasko - Białoruś (absolwentka Katedry Grafiki ASP w Mińsku)
  • Estera Gundlach-Fober - Polska (studentka Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu)
  • Klara Rozpondek - Polska (studentka grafiki Sztuki ASP we Wrocławiu)
  • Wera Śliwowska - Rosja (absolwentka grafiki ASP w Sankt Petersburgu) 
  • Eugenia Tynna - Ukraina (absolwentka grafiki ASP w Gdańsku)



Wystawę "Spotkania przy pracy", można oglądać w przestrzeni Domku Miedziorytnika od 22 maja do 4 sierpnia 2017. 






You May Also Like

0 komentarze