Kolektywnie do chrzanu


Podobno chrzan jest rośliną o wyjątkowych właściwościach antyseptycznych. Do tego łagodzi bóle, zapobiega nowotworom, działa kojąco na niejedną niestrawność. Wierzymy, że własnoręczne ucieranie chrzanu tylko wzmaga jego oczyszczające właściwości - a jeśli już chrzanić, to kolektywnie i na świeżym powietrzu.


28 listopada 2018 roku przypadła setna rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji odbył się w Warszawie marsz 100 FLAG, w którym brali udział ludzie z całego świata, przesyłając do Warszawskiego BWA własnoręcznie wykonane flagi mające na celu upamiętnienie tego święta. Odpowiedzialny za to wydarzenie od początku był kolektyw 100 FLAG, który na fali rosnącego zainteresowania inicjatywą, postanowił zaplanować program wystawienniczy. Okazało się, że flagi, które pierwotnie były wykorzystane podczas marszu, mają przyjechać do Wrocławia, a my jako studenci Mediacji Sztuki mamy możliwość prężnego zaangażowania się w ten projekt i pomocy przy nim. Wystawa 100 FLAG, mająca miejsce w witrynach BWA Galerii Awangarda, trwała na przełomie kwietnia i maja 2019 roku, a oprócz tego towarzyszyło jej wiele wydarzeń towarzyszących.

Fot. Jerzy Wypych.


18 kwietnia 2019 roku zaprosiłyśmy do ołbińskiego parku Stanisława Tołpy znajomych i nieznajomych na wspólnego spędzenie popołudnia przy pewnej aktywności, którą obecnie praktykują już tylko nasze babcie. Zachęcenie do kolektywnego tarcia chrzanu nawiązywało do charakteru i historii miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Wiele lat temu nad zalewem, który znajduje się w parku, kobiety prały bieliznę przy użyciu tarek. My za pomocą tego samego przedmiotu tarliśmy chrzan, który z kolei ze względu na swoje właściwości, sprawia, że jego ucieranie, zupełnie jak pranie za pomocą tarek, nie jest łatwe. Ucierany chrzan sprawia, że łzawią nam oczy, działając na nie z jeszcze większą siłą niż robi to cebula.


Wydarzenie w pośredni sposób odnosiło się do tematyki wystawy stanowiąc jednoczesnie osobną wartość. Istotna była tu kolektywność działania, efemeryczny charakter wydarzenia oraz obdarzona twórczym potencjałem rola słowa. Wieloznaczność tytuowego chrzanienia budowała kolejne konteksty, które nadały wydarzeniu pozytywnie niejednoznaczny charakter. Pewien rodzaj wspólnej zabawy, oderwania od codziennego rytmu dnia nie zaburzył jednak zwyczajności podjętej przez nas aktywności. Ucieranie chrzanu nie stało się więc niczym więcej niż było, choć intencje przemieniania tego rodzaj wydarzeń w sztukę wydają się popularne wśród artystów, instytucji prowadzących włączające publiczność, partycypacyjne programy.




Marta Sobala


Kolektywnie do chrzanu - wydarzenie towarzyszące wystawie STO FLAG, prezentowanej w witrynach galerii Awangarda BWA,
18 kwietnia 2019 roku, park Stanisława Tołpy.



You May Also Like

0 komentarze