Woda. Symbol-Żywioł-Materia.

Przestrzeń Galerii Miejskiej we Wrocławiu od 26 października i cały listopad 2018 roku była zajęta przez wystawę doktorancką Weroniki Lucińskiej pt. „Woda. Symbol-Żywioł-Materia”.


Fot. Weronika Lucińska\Agata Piątkowska.

Artystka jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich. Wystawa składała się z prac ceramicznych i szklanych z dodatkiem kluczowego elementu ekspozycji – wody. Woda stanowiła główną część inpiracji artystki, była materiałem, nad którym artystka przeprowadzała swoje badania na temat znaczenia wody, jej wszechobecności i właściwościach fizycznych.

Media i techniki zastosowane przez artystkę były dobrane na tyle odpowiednio, że wraz z płynem tworzyły jeden współgrający organizm. Kształt obiektów ceramicznych toczonych w specyficzny sposób na kole garncarskim, odgrywa znaczącą rolę w pojmowaniu wody. Ceramiczne fale ukazują charakter wody jako żywego i potężnego organizmu, a zarazem są wijącą materią. Znakomitym materiałem dla pokazania esencji wody jest szkło. Przezroczysta ciecz, wlana w przezroczyste szkło, jest dostępna do obserwacji i odnotowania przełamywania światła.


Fot. Weronika Lucińska\Agata Piątkowska.
Znaczącą rolę w jednej z instalacji odgrywały worki plastikowe. Tak samo jak szkło, plastik umożliwia obserwowanie płynu w środku, a poprzez swoją fleksybilność, woda wydobywa i zmienia kształt. Połączenie wody i plastiku stanowi pole do interpretacji tej symbiozy. Woda została wraz z ceramiczną falą zapakowana przez artystkę w plastikowy zawieszony worek. Każdy taki worek stanowi pewen ekosystem. Narzucają się zatem przemyślenia – jak taka materia, jaką jest plastik, wpływa na wodę?  Praca wchodzi zatem w grę ze współczesnym problemem zanieczyszczenia wody plastikiem.

Fot. Oliwia Jaroszewicz.

Do motywu ekologii nawiązuje także instalacja o lodowcach – „Icebergs”. Składa się na nią odlana porcelana, umieszczona w wodzie i zamknięta w akwarium. Obraz ten wskazuje na inne problemy ekologii i człowieczeństwa, jakimi są ocieplenie globalne i topnienie lodowców. Mając w głowie świadomość tych zmian ekologicznych i wpatrywanie się w „Lodowce” Weroniki Lucińskiej, odbiorca wyczuwa niezwykłą energię. Woda przestaje być zwykłym dostępnym materiałem, a staje się ogólnopojętym symbolem życia.


Fot. Weronika Lucińska\Agata Piątkowska.

Na uwagę zasługuje również instalacja artystyczna site-specific, pokazana jako wideo nagrane w opustoszałych browarach wrocławskich. Klimat miejsca był dobrze podkreślony kroplami wody spadającymi z ceramicznego obiektu i dodatkowo wzmocniony ruchem kamery. Odczucie spokoju i harmonii sąsiadowało z monumentalnością i majestatem. Wideo-art hipnotyzował widzów i przenosił ich do tamtego miejsca. Dynamika spadających kropel była oddana za pomocą muzyki. To ona ożywiała wodę, nadając jej charakter i tworząc wraz z nią unikalny organizm.


Fot. Oliwia Jaroszewicz.

Woda zawsze towarzysz ludziom na Ziemi. Jest esencją prostoty, ale gdyby dokładnie zbadać ten materiał, odkrywa się jej złożoną duszę i olbrzymie znaczenie.



                 Evgeniya Vladimirova




Wystawa Weroniki Lucińskiej pt. „Woda. Żywioł-Symbol-Materia.”
Galeria Miejska we Wrocławiu, od 26 października do 30 listopada 2018 roku.



You May Also Like

0 komentarze