Peek a boo. Polska ilustracja dla dzieci


Ilustracja odgrywa  bardzo ważna rolę w niejednej historii. Dzięki niej, nie umiejące jeszcze czytać dzieci samodzielnie mogą sięgać po książkę i odtwarzać po swojemu usłyszane wcześniej historie. Dlatego ich jakość i wartość artystyczna ma takie znaczenie. Jest to najczęściej pierwsze spotkanie ze sztuką, a ważne jest aby od samego początku oglądać obrazy wartościowe, ponieważ niejednokrotnie przekłada się to na nasz gust w dorosłym życiu.


Ulubiona książka z dzieciństwa, często przewija się przez całe nasze życie. Ulubiony bohater, przygody czy wykreowany w niej świat pozostają w naszej głowie na długie lata. Jako dzieci przeżywamy je mocno wraz z bohaterami książki, a jako dorośli poszukujemy w nich wyższych wartości. Kiedy do nich powracamy, po latach, staja się wehikułem czasu  i ze wzruszeniem wracamy do dzieciństwa.

Wystawa Peek a boo. Polska Ilustracja dla dzieci, prezentuje książki 16 polskich rysowników, którzy zmierzyli się z najtrudniejszym odbiorcą, czyli dziećmi. Na wystawie możemy zobaczyć ilustracje: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Iwony Chmielewskiej, Roberta Czajki, Agaty Dudek, Emilii Dziubak, Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Aleksandry i Daniela Mizielińscy, Marianny Oklejak, Paweła Pawlaka, Oli Płocińskiej, Dawida Ryskiego, Piotra Socha, Marianny Sztymy. Dzięki temu, że pojawiło się tak wiele nazwisk, wystawa jest bardzo różnorodna, a sam jej charakter odmienny od standardowego pokazywania ilustracji. Nie zobaczymy tutaj ram z wydrukowanymi rysunkami. Obiektami na wystawie są książki. Aby obejrzeć twórczość poszczególnych autorów musimy sięgnąć po jedną z publikacji i poświęcić jej chwilę. Umożliwia nam to zaprojektowana, specjalnie do wystawy, scenografia, wraz z siedziskami, pufami, stolikami przystosowanymi do spokojnego przeglądania. Elementami wystawy są również animacje i interaktywna aplikacja, dzięki,której widz może zmienić się w postać z bajki.


Plakat promujący wystawę.



Autorem publikacji, którego więcej niż jedna książka została pokazana na wystawie jest Dawid Ryski. W BWA Dizajn możemy zobaczyć zilustrowane przez niego: All My Animals, Alphabetics, What grown up doing all day, wszystkie publikacje stworzone dla wydawnictwa Gestalten. Ilustracje Ryskiego charakteryzują się minimalizmem i wyczuciem koloru. Artysta w swoich rysunkach ogranicza się tylko do kilku barw, a kształty postaci czy architektury sprowadza do geometrycznych form. Jest to duża wartość jego prac, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Otaczający nas świat atakuje nas zewsząd multi kolorowymi obrazami przez co każdy z nas może poczuć się przebodźcowany. Chwila w której przeglądamy ilustracje Ryskiego daje możliwość uspokojenia się i wyciszenia. Jednocześnie rysunki we wszystkich wymienionych publikacjach, nie są infantylne. Pomimo, że świat, który jest w nich pokazany adresowany jest do niedojrzałego odbiorcy, ilustracje Ryskiego mają dużą wartość artystyczną i mogą funkcjonować poza książką jako pełnoprawny obraz.

All My Animals to książka, prezentująca dwadzieścia trzy zwierzęta i dwadzieścia trzy akcesoria. Wiersze Lauren Napier tworzą zabawną narrację, która uzupełniona jest o ilustracje Dawida Ryskiego. Zwierzęta przedstawione w tej publikacji, stanowią dominantę na każdej rozkładówce książki. Sowa, słoń czy kot wypełniają swoją postacią całą kartkę po prawej stronie, a wiersz stanowi zaledwie fragment na lewej stronie rozkładówki. Ilustrator wkradł się również na tę stronę umieszczając na niej małe postacie czy akcesoria, które pojawiają się w wierszu. Kolorystyka tej publikacji, tak jak zazwyczaj w pracach Ryskiego jest ograniczona, możemy odnaleźć maksymalnie trzy czy cztery kolory na stronie. Kolejna książka jest nieco inna. Alphabetics napisana została przez Traci i Patricka Concepción. Jest to książka, zawierająca każdą literę alfabetu do której Ryski stworzył postać, która ją uosabia, a całości towarzyszy zabawny tekst oparty na aliteracji. Pod względem artystycznym jest to publikacja dla każdego odbiorcy, wiek nie ma znaczenia. Wysmakowane ilustracje postaci zaspokoją wielbicieli grafiki, a aspekt edukacyjny na pewno stanowi wartość dla dzieci. What grown up doing all day w przejrzysty sposób odkrywa przed dziećmi tajemniczy świat dorosłych. Pozwala im poznać tajniki poszczególnych zawodów i zainspirować do przyszłych wyborów. Ilustracje Ryskiego w tej publikacji mają klimat starych książek, kolory są stonowane, postacie ludzkie charakterystycznie uproszczone. Istotą obrazu jest czynność, którą wykonują dorośli. W tej książce Ryski w swoich rysunkach posłużył się większą ilości elementów, jednak nie zaburzyło to jego minimalistycznego stylu. Znający jego twórczość widz, bez problemu rozpozna w tych ilustracjach styl Ryskiego.

Peek a boo. Polska Ilustracja dla dzieci na pewno nie jest tylko wystawą dla najmłodszych. Dorośli odnajdą na niej piękne obrazy, dzieci nowe przygody. Polska ilustracja przeżywa swój wielki renesans. Od kilku lat, zarówno twórcy jak i odbiorcy odkrywają ją na nowo. Wydawcy wrócili do tego sposobu obrazowania tekstów nie tylko dla dzieci. Wielu dostrzegło również potrzebę edukowania młodego odbiorcy, dzięki czemu możemy na tej wystawie zobaczyć ilustracje na najwyższym poziomie.



Magdalena Weber



Peekaboo – polska ilustracja dla dzieci,
23.03-6.05.2018 galeria Dizajn BWA Wrocław.





You May Also Like

0 komentarze