Obsługiwane przez usługę Blogger.

Krytyka Artystyczna

Fot. Julia Tyszka.


- Povere vans! (Biedne vansy!) - woÅ‚a maÅ‚y chÅ‚opiec mijajÄ…c instalacjÄ™ przypominajÄ…cÄ… sklepowÄ… wystawÄ™ z butami, które w wyniku okrutnoÅ›ci losu i geopolitycznych zawirowaÅ„ przestaÅ‚y sÅ‚użyć swoim wÅ‚aÅ›cicielom, ale w zamian przemieniono je w sprytnie nawadniane doniczki z roÅ›linami. “Nowy wyraz” - rubryka “Notesu na sześć tygodni” (nr 112/2017)  - okreÅ›la instalacjÄ™ mianem “kiczu uchodźczego”, o czym maÅ‚y wÅ‚oski chÅ‚opiec rzecz jasna nie wie, ale jego reakcja jak najbardziej wpisuje siÄ™ w charakter opisywanego przez “Notes” zjawiska.

Viva l’arte viva to hasÅ‚o tegorocznego Biennale. PrzemierzajÄ…c zbiorowÄ… wystawÄ™ w Arsenale ma siÄ™ nieodparte wrażenie, że istotnie, w tym konkretnym miejscu sztuka istnieje tylko i wyłącznie dla samej siebie, że caÅ‚y Å›wiat poza pawilonem pozostaje jeszcze bardziej “zewnÄ™trzny” niż zazwyczaj. Ekspozycja imponuje rozmachem, monumentalne instalacje moszczÄ… siÄ™ w murach ArsenaÅ‚u nie pozostawiajÄ…c wÄ…tpliwoÅ›ci, że ta niemal sakralna przestrzeÅ„ należy przede wszystkim do nich, do artystów i do samej sztuki. TÄ™ ideÄ™ podtrzymuje wÅ‚oski pawilon zatytuÅ‚owany “Il mondo magico” (“Magiczny Å›wiat”), którego tematyka odnosi siÄ™ do koncepcji l’art pour l’art oraz do głęboko osadzonych we wÅ‚oskiej kulturze zjawisk magii i rytuaÅ‚u, które na przestrzeni wieków przeplataÅ‚y siÄ™ z chrzeÅ›cijaÅ„stwem, tworzÄ…c zÅ‚ożonÄ… rzeczywistość (ten dualistyczny porzÄ…dek badaÅ‚ neapolitaÅ„ski antropolog Ernesto de Martino, którego myÅ›l stanowiÅ‚a istotny punkt odniesienia dla artystów tworzÄ…cych pawilon). 

WÅ‚oski magiczny Å›wiat, w którym sztuka jest wartoÅ›ciÄ… samÄ… w sobie, ma wiÄ™c wpÅ‚yw na charakter caÅ‚ej koncepcji Biennale nadajÄ…c mu rytualistyczny charakter -  poprzez cykliczność wydarzenia oraz wspomnianÄ… “sakralizacjÄ™” przestrzeni. WynikajÄ…ca z tej drugiej cechy izolacja Biennale (potÄ™gowana także przez specyfikÄ™ samej Wenecji), nie jest jednak na tyle radykalna, by przypisać wydarzeniu nadmiernÄ… elitarność. Mimo to odwiedzenie wystawy wymaga pewnego wysiÅ‚ku i nakÅ‚adów finansowych, co automatycznie konstytuuje publikÄ™ wykluczonych, którzy o Biennale tylko przeczytajÄ…, albo wcale siÄ™ o nim nie dowiedzÄ… (niestety, ta forma selekcji nie eliminuje odczuwalnego tu pierwiastka filisterstwa, wpisanego chyba raz na zawsze w konwencje wielkich wystaw).

Obok szybujÄ…cej wysoko ponad ziemiÄ… “sztuki dla sztuki”, jest na Biennale także sztuka zaangażowana, widoczna przede wszystkim w pawilonach reprezentujÄ…cych poszczególne kraje - wielopÅ‚aszczyznowy komentarz do opresyjnej rzeczywistoÅ›ci w pawilonie Niemiec (nagrodzony “Faust” Anne Imhof), oparta na strukturze greckiej tragedii narracja dotyczÄ…ca kryzysu uchodźczego w Grecji (“Laboratory of Dilemmas”), dzisiejsze ujÄ™cie relacji ciaÅ‚o - masa (wÅ‚adza) w pawilonie Rosji (“Theatrum Orbis”). Współczesność, poddawana rozmaitym filtrom i komentarzom jest wiÄ™c ukazana przez pryzmat wielu  spojrzeÅ„ - spektrum wystawy pozostaje na tyle szerokie, by każdy odbiorca, od zagorzaÅ‚ego wyznawcy partycypacji, aż po czÅ‚owieka udrÄ™czonego interpretacjÄ…, znalazÅ‚ nad lagunÄ… powód, dla którego w sztukÄ™ wierzy - a wiÄ™c znów szeroko: od metarefleksji aż po czczy fun. 

Spojrzenie na Biennale jako na “Å›wiÄ™to sztuki”, prezentujÄ…ce wiele różnych punktów widzenia, Å‚agodzi krytykÄ™, jakÄ… może rodzić jego niezaprzeczalna (choć nie stuprocentowa) izolacja. Zanurzenie siÄ™ w mondo magico jest unikalnÄ… wartoÅ›ciÄ… - samÄ… w sobie.  


La Biennale di Venezia, 13.05 - 26.11. 2017.
http://www.labiennale.org/en/art/2017




                                                                                Julia Tyszka
Share
Tweet
Pin
Share
No komentarze
Newer Posts
Older Posts

Kim jesteśmy?

Krytyka Artystyczna to przedmiot warsztatowy na kierunku Mediacja Sztuki, prowadzony pod kierunkiem dr Agnieszki Kłos na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Piszemy teksty krytyczne, artykuły, recenzje z aktualnych wydarzeń kulturalno-artystycznych w szkole, naszym mieście i regionie.

Facebook

Facebook Krytyki Artystycznej

Instagram

Instagram Krytyki Artystycznej

Stare Dzieje

Archiwalny Blog Krytyki

Archiwum Bloga

  • czerwca (1)
  • maja (33)
  • stycznia (19)
  • czerwca (8)
  • maja (15)
  • kwietnia (2)
  • stycznia (20)
  • grudnia (1)
  • czerwca (20)
  • maja (9)
  • kwietnia (2)
  • marca (1)

Created with by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates