Objawy grafiki warsztatowej



Słuchając radia czy czytając gazety często zauważamy powtarzane niejednokrotnie słowo „syndrom”. Najczęściej ma ono związek z medyczną nomenklaturą odnoszącą się do stanu zdrowia. Czy możemy zastosować go w innym przypadku? Podążając za słownikiem PWN dowiadujemy się, że syndrom to zespół cech charakterystycznych dla jakiegoś zjawiska, zwykle negatywnego, lub charakterystycznych dla osoby, która doświadczyła takiego zjawiska; zespół objawów charakterystycznych dla jakiejś choroby”.




 fot.  Magdalena Weber.

 


W opisywanym przeze mnie przypadku syndrom stanowi motyw wystawy prac studentów z pracowni profesorów: Emmanouil Giannadakis i Xenophon Sachinis Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach (Grecja) oraz Pracowni Druku Wklęsłego i Wypukłego profesor Anny Janusz- Strzyż i adiunkta Mariusza Gorzelaka, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Sami autorzy wystawy definiują syndrom jako „ogół cech, objawów właściwych danemu zjawisku; tu: grafice warsztatowej.”.


Studenci zaprezentowali bogaty zestaw prac graficznych i książek artystycznych w technikach grafiki warsztatowej, od linorytu przez suchą igłę, aż po litografię kuchenną. Całość prezentacji była mocno zróżnicowana ze względu na format prac, ale przede wszystkim na styl i temat przedstawienia. Spoglądając na ekspozycję od samego początku można zauważyć odmienność charakterów, różną wrażliwość, niejednolity sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość uczestników wystawy. Problemy, które poruszają w pracach wzbudzają skrajne emocje od uśmiechu po przerażenie. Jednak nie zauważamy różnic ze względu na pochodzenie artystów. Nie jesteśmy w stanie odnaleźć cech odpowiednich dla danego kraju. Choć zastosowano wyraźny podział ekspozycji na część grecką i polską nie wyczuwamy tej granicy. Prace wzajemnie się przenikają, tworzą relacje między sobą. Czasami zestawione na zasadzie kontrastu, innym razem ze względu na temat przedstawienia, możemy odnaleźć związki w twórczości młodych artystów. Choć Polskę i Grecję dzieli wiele kilometrów, wrażliwość twórców nie odbiega od siebie. Grafika warsztatowa połączyła ich ze sobą tworząc wspólny język wypowiedzi twórczej. 


Zestaw zaprezentowany przez Pracownię Druku Wklęsłego i Wypukłego profesor Anny Janusz- Strzyż i adiunkta Mariusza Gorzelaka pokazuje najmocniejsze strony pracowni, ale również autorów prac. Grafiki prezentują większość znanych w historii sztuki tematów przedstawień: portret, pejzaż, ciało ludzkie, abstrakcyjne formy odnoszące się do natury, krótkie historie związane z życiem ludzkim, wątki animalistyczne. Dzięki czemu możemy zauważyć, że studenci tej pracowni kontynuują swoją własną drogę artystyczną. Pracują nad autorskimi, często przenikającymi się w ich innej twórczości tematami. Poszukują inspiracji w różnych źródłach nie ujednolicając swojego stylu. Warsztatowo, w pracach widać dużą odwagę i precyzję. Pomimo, że artyści są na różnych etapach swojej przygody z grafiką warsztatową  ich poziom nie odbiega od siebie. Zagłębiając się w opisy prac możemy zauważyć nie tak popularne techniki, które często opierają się na eksperymencie; na przykład fotoakwatinta czy litografia kuchenna. Pracownia zaprezentowała również swoje autorskie książki artystyczne, które tworzą wraz ze studentami cyklicznie, podejmując co roku inny temat.



 fot.  Magdalena Weber.



Grafiki z pracowni profesorów: Emmanouil Giannadakis i Xenophon Sachinis Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach zawężają się do kilku tematów takich jak portret, krótkie historie związane z życiem ludzkim czy abstrakcja. Mimo tego, że pracownia z Wrocławia miała mocną przewagę liczebną, to pracownia z Salonik przykuwa swoją uwagę mocnymi akcentami. Wykorzystując popularne techniki graficzne studenci z Grecji w bardzo interesujący sposób poruszyli znane tematy, podchodząc do nich w nieszablonowy sposób. Z łatwością zauważamy indywidualny styl artystów. Jedne bardziej humorystycznie, inne studiując dany problem. 

Wystawy zbiorowe, takie jak ta, które mają charakter przeglądu i prezentacji pracowni, są jednymi z najtrudniejszych. Połączenie tak wielu stylów, tematów i samych artystów, którzy często są na innych etapach swojej twórczości jest bardzo skomplikowane. Pomimo to wystawa Syndrom była bardzo interesującą prezentacją prac studentów tak odległych i bliskich jednocześnie krajów. 




Magdalena Weber 








Wystawa Syndrom

Galeria Za Szkłem, ASP Wrocław, Plac Polski 3/4

Trwała od 1.03 do 31.03. 2017 r.

You May Also Like

1 komentarze