Mistrzostwo symbiozy


Artysta buduje indywidualność opierając się o swój styl oraz doświadczenia związane z rynkiem sztuki. Dopuszczając twórców o różnorodnych perspektywach i technikach działania, instytucje takie jak akademie czy galerie, dostają szansę na rozpromowanie niestandardowych dziedzin sztuki. Ich wachlarz wciąż rośnie, a odmienność kierunków w jakim podążają  powinna łączyć, a nie dzielić.


Fot. Michalina Staniszewska.



Od dnia 6 maja do 21 maja 2019, mieliśmy szansę zobaczyć grupową wystawę pt. ,,Mistrzostwo” na którą składały się prace artystów związanych z wileńską Akademią Sztuk Pięknych. Miejscem ekspozycji była galeria NEON, która znajduje się w budynku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na ulicy Traugutta. Pomimo surowości galerii, wystawa bez wątpienia wpisała się w jej charakter.


Na ekspozycję składało się 18 prac różnych artystów korzystających z odmiennych środków wyrazu. Pojawiły się zarówno formy przestrzenne, jak i grafiki czy malarstwo. Tematyka również lawirowała pomiędzy współczesnymi problemami społecznymi, a eksperymentami łączącymi fizykę i sztukę. Wystawa pozostawała więc otwarta na szeroką rozbieżność indywidualności artystów w nią uwikłanych.


Jedną z prac, która mogłaby przykuwać największą uwagę, była rzeźba postaci ludzkiej ubranej w futrzany płaszcz skonstruowany zarówno z futer zwierzęcych, jak i tych pochodzenia sztucznego. Praca nosi tytuł Neanderthal is a new fashion, a jej autorką jest Liucija Kvašytė, stylistka zajmująca się projektowaniem mody niekonwencjonalnej. Połączenie prawdziwych futer zwierzęcych z fragmentami nienaturalnych tworzyw, może właśnie sugerować tę granicę, pomiędzy współczesną modą na substytuty prehistorycznego odzienia ludzi pierwotnych, a  ich odpowiedniki z epoki kamienia łupanego.

Fot. Michalina Staniszewska.



Tytuł ekspozycji odnosi się do samej definicji słowa “mistrzostwo”, a raczej źródła jego pierwotnego znaczenia. W słownikach litewskich czy łacińskich, często termin ,,artystyczność” był stawiany obok ,,mistrzostwa”, a nawet traktowany jako jego synonim. Obydwa sugerowały zdolności związane ze sztukami pięknymi, oraz wrażeniami doznanymi w momencie ich odbioru.


Wystawa miała za zadanie uchylić rąbka tajemnicy, a raczej sztuki z którą mają do czynienia absolwenci wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Część z nich skończyła wydziały z którymi ich późniejsza twórczość nie ma nic wspólnego, ale dziś już figurują jako elita rynku sztuki litewskiej. Ich zaprezentowany dobytek jest więc dowodem na to, że kierunek podjęty na uczelni nie definiuje artysty, a robi to on sam.


Michalina Staniszewska


,,Mistrzostwo", 06.05.2019-21.05.2019, Galeria Neon, Wrocław.

You May Also Like

0 komentarze